telewizor smart, smart tv
www.pixabay.com

Zakup telewizora to ekscytująca przygoda. W końcu większość z nas naprawdę marzy o dużym odbiorniku. Niestety, na nowicjuszy w tej dziedzinie czyha całe mnóstwo pułapek. Trzeba pamiętać, że producenci starają się sprostać naszym oczekiwaniom i wymaganiom, a to sprawia, że każdy kolejny model jest bardziej zaawansowany od poprzedniego. Na co tak naprawdę należy zwrócić uwagę przy zakupie telewizora, by się nie rozczarować?

Po pierwsze- przekątna

Przekątna ekranu to bardzo ważny aspekt. Im większa przekątna, tym lepsze doznania z oglądania telewizji, ale trzeba pamiętać, że dobór odpowiedniej przekątnej do pomieszczenia rządzi się pewnymi zasadami. Większy telewizor nie zawsze oznacza, że jest lepszy. Najważniejsza jest odległość widza od odbiornika. Jeżeli będzie zbyt mała, oczy będą się męczyć. Oczywiście, mały telewizor wymaga mniejszej odległości, która przy przekątnej 32-cale wynosi zaledwie kilkadziesiąt centymetrów, podczas gdy przy przekątnej 30-cali konieczne jest już zapewnienie co najmniej 2 m odległości od odbiornika. Przekątna nie ma aż tak dużego wpływu na jakość obrazu. Zdecydowanie ważniejsza dla jakości jest rozdzielczość.

telewizor 65 cali
fot.pixabay.com

Po drugie- rozdzielczość

Kolejnym niesamowicie ważnym aspektem jest rozdzielczość. Najbardziej zaawansowane sa obecnie telewizory z rozdzielczością 4K UHD, czyli 3840×2160 px. Tak wysoka rozdzielczość gwarantuje maksymalną ostrość obrazu, świetną widoczność każdego, nawet najmniejszego szczegółu. O wiele wyższa niż w rozdzielczości Full HD jest także prędkość odtwarzania obrazu. W przypadku rozdzielczości 4K wynosi ona nawet 120 klatek na sekundę.

LCD, LED, a może OLED?

Kolejną wątpliwością, przed którą staje każdy, kto ma zamiar kupić telewizor jest wybór technologii. Do wyboru mamy zasadniczo trzy możliwości, choć istnieje jeszcze czwarta, najbardziej kosztowna. Najstarsza technologia to LCD. Są obecnie najtańsze, zapewniają niezbyt duży kontrast i masywną, grubą obudowę. Nieco nowsze i popularniejsze są ekrany LED, których jakość obrazu jest o wiele lepsza, podobnie, jak odwzorowanie kolorów. Ekrany LED są o wiele bardziej energooszczędne od ekranów LCD. Najlepszą dostępną technologią stosowaną w większych telewizorach jest OLED. Jego charakterystyczną cechą jest fakt, że każdy piksel świeci samodzielnie, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie bardzo szerokiego kąta widzenia. Najbardziej wymagający z pewnością zastanawiają się nad zakupem telewizora QLED. To najlepsza technologia z najlepszych, jednak musisz liczyć się z dość dużym wydatkiem.

Jaki telewizor 40-cali kupić?
www.pixabay.com

Pamiętaj o funkcjach smart

Smart TV to dzisiaj absolutny standard. Coraz trudniej jest znaleźć dostępny obecnie model bez możliwości podłączenia do Internetu. Dzięki funkcjonalnością telewizorów smart, możesz korzystać z wielu serwisów streamingowych, wypożyczalni filmów czy innych źródeł. Do takich telewizorów możesz podłączyć klawiaturę, coraz częściej możesz nim również sterować przy użyciu głosu. Kupując telewizor w 2021 roku z pewnością warto wybierać taki, który umożliwia te funkcjonalności.

Co jeszcze wziąć pod uwagę?

Nie oszukujmy się- dla większości z nas cena telewizora jest bardzo istotna. Na szczęście dzisiaj koszt naprawdę dobrego odbiornika jest o wiele niższy niż jeszcze kilka lat temu. Dzisiaj dobry telewizor można kupić już za 1500-3000zł. Mówimy to o smart TV z całkiem przyzwoitym obrazem, możliwością głosowego sterowania i zadowalającą rozdzielczością. Oczywiście, za największe modele o przekątnej 65-cali czy nawet większej musisz zapłacić więcej, ale w zamian otrzymujesz zachwycającą jakość obrazu i rewelacyjny dźwięk. Telewizor możesz dodatkowo doposażyć w soundbar czy kino domowe, otrzymując w ten sposób rewelacyjny zestaw idealny na wieczorne seanse filmowe.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here