MiniLED i MicroLED
www.unsplash.com

Telewizor nie jest już jedynie urządzeniem do oglądania nadawanych programów. Obecnie telewizory stanowią wręcz centrum multimedialne każdego domu. Oprócz standardowych funkcji, które oferowane są przez wszystkie telewizory, większość nowoczesnych modeli to telewizory smart, które dają  nam mnóstwo dodatkowych funkcji. Czy wiesz, czym jest Miracast i jak korzystać z funkcjonalności tej technologii?

Czym jest Miracast?

Miracast to technologia, która ma za zadanie przesyłanie obrazu i dźwięku z urządzenia mobilnego na telewizor w sposób zdalny. Aby mogła zaistnieć taka możliwość, konieczne jest połączenie urządzenia z siecią bezprzewodową. Większość telewizorów umożliwia dzisiaj bezpośrednio łączenie się z Internetem, a Miracast sprawia, że przesyłanie multimediów jest możliwe bez konieczności znajdowania się w zasięgu routera.

Jak korzystać z Miracast?

Na początku, zastanówmy się, czego właściwie potrzebujemy, by móc wykorzystać tę nowoczesną technologię. Przede wszystkim potrzebujesz sprzętu mobilnego. Może być nim smartfon, ale równie dobrze możesz wykorzystać laptop czy tablet. Drugą potrzebną rzeczą jest urządzenie docelowe. Najczęściej jest nim telewizor, ale może być nim także kino domowe. Warunkiem jest tutaj posiadanie w urządzeniu docelowym odbiornika Wi-Fi i możliwości korzystania z technologii Miracast. Dobra wiadomość jest taka, że taką możliwość oferuje większość dzisiejszych telewizorów, również tanie telewizory z niższej półki.

Miracast- zalety i wady

Technologia Miracast daje nam bardzo szerokie możliwości zastosowania. Przede wszystkim, za jej pośrednictwem możesz przesłać zarówno obrazy, jak i dźwięki. Dzięki wykorzystaniu tej technologii, możesz z łatwością przesyłać muzykę z serwisu Spotify czy Tidal. Możesz włączyć ulubiony serial bezpośrednio ze smartfonu i oglądać go na dużym ekranie, co niewątpliwie jest najwygodniejsze. Do wykorzystania Miracast potrzebujesz jedynie połączenia z siecią bezprzewodową Wi-Fi.

jakie głośniki do telewizora?
www.pixabay.com

Zapytasz pewnie, czy Miracast posiada jakiekolwiek wady? Niestety, tak.  Jedną z nich jest brak możliwości zablokowania telefonu podczas przesyłu danych. Dzieje się tak dlatego, że to, co widzimy na ekranie telewizora jest dokładnie odbiciem lustrzanym tego, co dzieje się na urządzeniu mobilnym. Jeżeli więc chcesz puścić jakiś film, nie możesz wygasić ekranu smartfona. Wadą jest również fakt, że Miracast nie umożliwia wykorzystanie smartfonu jako pilota, w przeciwieństwie do zaawansowanej technologii Chromecast. To wszystko jednak jest niczym w porównaniu z niesamowicie szerokim zastosowaniem technologii w praktyce.

Miracast- czy warto?

Zdecydowanie- tak! Użytkowanie technologii Miracast znacząco poszerza nasze możliwości i sprawia, ze wiele działań możesz sobie po prostu ułatwić. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w taki sposób słuchać ulubionej muzyki czy przeglądać zdjęcia, co na dużym ekranie jest o wiele bardziej komfortowe niż na niewielkim ekranie smartfona. Co więcej, jakość obrazu wyświetlanego na nowoczesnym telewizorze będzie z całą pewnością o wiele lepsza niż na ekranie smartfona.

małe telewizory
www.unsplash.com

Jakie urządzenia obsługują Miracast?

Obecnie tych urządzeń jest naprawdę sporo. Wyróżnić można np. telewizor LG 55SM8600 o przekątnej 55-cali i doskonałej jakości obrazu. Jeżeli szukasz mniejszego modelu, możesz postawić na 43-calowy Philips 43PUS6703/12. To również doskonały sprzęt o bardzo dobrej jakości wyświetlanego obrazu. Oprócz telewizorów, technologię Miracast obsługują także odtwarzacze Blu-Ray czy kina domowe, a więc całkiem sporo często używanych sprzętów. Z technologii Miracast korzysta coraz więcej urządzeń, warto więc przy zakupie telewizora w 2021 roku zadbać o to, by obsługiwał on tę przydatną funkcjonalność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here