Istnieje wiele sposobów montażu telewizora. Wiele osób zgodnie opowiada się za zastosowaniem stolika RTV czy komody. To najbardziej standardowy sposób. Popularne stało się jednak również wieszanie telewizora na ścianie. Na jakiej wysokości powiesić telewizor, by jego oglądanie było wygodne i komfortowe?
Spis Treści
Telewizor, a rodzaj montażu
Już na etapie wyboru telewizora warto zastanowić się, gdzie chcemy go zamontować. Na stoliku RTV postawimy każdy model, jednak nie każdy telewizor będzie nadawał się do montażu bezpośrednio na ścianie, chyba, ze dokupimy do niego odpowiedni uchwyt montażowy. Niektóre nowsze modele posiadają wbudowane uchwyty, inne wymagają dokupienia właściwego zestawu. Pamiętaj jednak, że uchwyty nie są uniwersalne. Muszą być odpowiednio dobrane do przekątnej ekranu telewizora. Łatwo wyobrazić sobie, że telewizor 65-cali będzie o wiele cięższy niż telewizor 32-cale. Warto zwrócić także uwagę na to, czy uchwyt jest zgodny ze standardem VESA.
Czym jest standard VESA?
Standard VESA jest odległością pomiędzy otworami montażowymi w obudowie telewizora. Kupując uchwyt montażowy, należy wybierać taki, który jest zgodny z tym standardem, podobnie, jak każdy telewizor w 2021 roku.
Na jakiej wysokości zamontować telewizor w salonie?
Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Montaż telewizora jest zależny do co najmniej kilku czynników. Przede wszystkim, spore znaczenie ma wielkość telewizora i metraż pomieszczenia. Ważna jest pozycja i odległość oglądającego od odbiornika. Z tego względu telewizor w sypialni zawiesimy na innej wysokości niż telewizor w salonie. Najważniejsza jest naturalna pozycja podczas oglądania. Jeśli telewizor będzie zamontowany zbyt wysoko lub zbyt nisko, pozycja będzie niewygodna, a to będzie skutkować bólami pleców czy szyi, a w dłuższej perspektywie nawet problemom zwyrodnieniowym.
Istnieje kilka podstawowych zasad montażu telewizora. Odległość odbiornika od widza powinna być minimum dwukrotnie większa od szerokości ekranu. Oczywiście, jest to wartość jedynie szacunkowa, bo znaczenie ma tu także rozdzielczość telewizora. Jeśli mówimy o telewizorach Full HD, jeden cal przekątnej odpowiada 4-4,5cm odległości od ekranu. Jeśli mowa o telewizorze w rozdzielczości 4K, jeden cal przekątnej to 2,1 cm.
Jeśli chcesz zawiesić telewizor na ścianie, musisz wziąć pod uwagę ustawienie mebli i ich szerokość. Środek ekranu telewizora powinien być umieszczony na wysokości wzroku widza. Jeśli telewizor ma stanąć w salonie, wysokość musisz uśrednić, bo zazwyczaj z odbiornika korzysta cała rodzina. Przyjmuje się, że optymalną, uśrednioną wysokością, na jakiej powinien znaleźć się telewizor zawieszony na ścianie jest wysokość od 100 do 110 cm od podłogi. Jeśli telewizor jest duży, np. 55-cali czy 65-cali, może zostać zamontowany wyżej. Trzeba jednak pamiętać, by dolna krawędź telewizora była na wysokości oczu widza.
Na jakiej wysokości zamontować telewizor w sypialni?
W sypialni najczęściej oglądamy telewizję w pozycji leżącej, więc odpowiednia jego wysokość będzie inna od tej przyjętej dla telewizora w salonie. Ekran powinien znaleźć się około 30 cm powyżej linii wzroku oglądającego. Jeśli telewizor będzie zamontowany na ścianie, należy zakupić uchwyt, który umożliwia regulację odbiornika w pozycji pionowej i poziomej, dzięki czemu możliwa będzie zmiana kąta nachylenia ekranu.
Czy warto montować telewizor na ścianie?
Niektórzy zastanawiają się, czy zamontowanie telewizora na ścianie ma w ogóle sens. Nie ulega wątpliwości, że takie rozwiązanie ma wiele zalet, a przede wszystkim pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości miejsca. Telewizor zawieszony na ścianie wygląda bardzo nowocześnie i estetycznie, szczególnie, gdy ściana zostanie w jakiś sposób wyeksponowana, np. panelami ściennymi czy kamieniem.