kino domowe
www.unsplash.com

Telewizor jest stałym elementem wyposażenia każdego domu. Wybierając odpowiedni model, bierzemy pod uwagę przede wszystkim przekątną, ale także jakość wyświetlanego obrazu. Nie zawsze jednak pamiętamy o tym, że dla udanego seansu filmowego ważna jest nie tylko wizja, ale także fonia. Z tego powodu wiele osób decyduje się na dokupienie systemu audio do telewizora. Jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej?

Głośniki czy soundbar?

Wiele osób zastanawia się, czy lepszym rozwiązaniem jest soundbar czy może jednak osobne głośniki. Bardzo trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na thttps://www.telewizory.pl/jaki-soundbar-kupic/o pytanie. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Kino domowe, czyli system zewnętrznych głośników daje o wiele bardziej przestrzenny dźwięk, jest jednak bardziej kosztowne. Pamiętaj, że ocena jakości dźwięku zawsze jest subiektywna. Poza tym, wiele zależy od tego, w jaki sposób używasz telewizora. Czy chodzi Ci o dobry dźwięk podczas oglądania filmów, czy może uwielbiasz słuchać muzyki? Musisz zdać sobie sprawę z tego, że soundbar daje pewne ograniczenia, gdyż z technicznych względów wielkość przetworników jest niewielka. Zarówno wysokotonowe, jak i średniotonowe głośniki są niewielkie i zamknięte, więc jakość brzmienia z pewnością nie dorówna jakości dźwięku z kina domowego.

jakie głośniki do telewizora
www.pixabay.com

Kino domowe- zalety i wady

Największą zaletą kina domowego jest możliwość zastosowania dowolnej ilości głośników. Dźwięk z nich płynący zawsze jest czystszy, ma większą dynamikę i lepiej rozłożoną częstotliwość. Nawet najlepszy soundbar nie da takiej jakości dźwięku. Dużą zaletą jest przestrzenność dźwięku, dzięki której doznania z oglądania filmów są jeszcze lepsze, a czasem nawet zbliżone do doznań płynących z oglądania filmu w sali kinowej. Zostajesz jakby otoczony dźwiękiem, który płynie z każdego punktu pokoju. W przypadku soundbaru ta przestrzenność jest jedynie symulacją, nie daje więc takiego mocnego efektu.

Czy kino domowe ma zatem jakieś wady? Największą z pewnością jest stosunkowo wysoka cena. Soundbar jest o wiele tańszy, jednak ma dużo ograniczeń. Trzeba pamiętać, że dobór odpowiednich elementów zestawu głośników do telewizora wymaga pewnej wiedzy i doświadczenia, dlatego nowicjusze mogą mieć z tym nie lada problem.

Zalety i wady soundbarów

Soundbar jest rozwiązaniem często stosowanym głównie dzięki swoim kompaktowym rozmiarom. Listwa zajmuje o wiele mniej miejsca niż rozbudowane kino domowe. Mimo, iż niewielkie rozmiary głośników wbudowanych w soundbar daje pewne ograniczenia, producenci wymyślili kilka sposobów na ich obejście. Jednym z nich jest zastosowanie dodatkowych głośników w listwie skierowanych do góry. Głośniki te odbijają dźwięk od sufitu, dając większą iluzję przestrzenności dźwięku. Innym rozwiązaniem są głośniki surround, które dołączane są soundbara. Sporą zaletą soundbarów jest niższa cena w stosunku do kosztu zakupu kina domowego.

 

jakie głośniki do telewizora?
www.pixabay.com

Jakie głośniki kupić?

W mniejszych pomieszczeniach sprawdzi się zestaw głośników Cinematix w konfiguracji 3.1. Ma on sporą moc, aktywny subwoofer daje głębię dźwięku. Jeżeli szukasz zestawu do dużego salonu, postaw na zestaw działający w standardzie 7.1, dający naprawdę przestrzenny dźwięk. Bardzo dobre kolumny produkuje marka Kruger&Matz, ale także SONY czy Philips.

Czy warto zainwestować w głośniki do telewizora?

Zdecydowanie warto! Dodatkowe głośniki dadzą o wiele większe możliwości i lepsze doznania podczas oglądania filmów czy słuchania muzyki. To, czy wybierzesz głośniki czy może jednak postawisz na soundbar zależy od Twoich oczekiwań, a przede wszystkim od zasobności portfela.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here