kino domowe
www.unsplash.com

Pomimo wciąż wzrastającej popularności soundbarów, wiele osób twierdzi, że najlepsza jakość dźwięku pochodzi z kina domowego. Trudno się z tym nie zgodzić. Kino domowe zapewnia w pełni przestrzenny dźwięk, jednak wiele problemów, szczególnie nowym użytkownikom sprawia właściwe skonfigurowanie sprzętu. W jaki sposób się do tego zabrać?

Czym jest kino domowe?

Kino domowe jest zestawem audio i wideo, przeznaczonym do oglądania filmów i symulacji efektu kinowego we własnym domu. W skład zestawu kina domowego wchodzi zawsze źródło sygnału dźwięku, a więc odtwarzacz DVD lub Blu-ray, oraz elementy audio do odtwarzania dźwięku przestrzennego,  a więc wzmacniacz i zestaw głośnikowy. Może on być w systemie 5.1, choć bardziej nowoczesne systemy to 6.1 i 7.1. Te elementy składowe łączy się z urządzeniem do odtwarzania obrazu, czyli w telewizorem bądź z projektorem i ekranem projekcyjnym. Całość pozwala nam na skuteczne zasymulowanie efektu kinowego.

kino domowe
www.unsplash.com

Dlaczego kalibracja kina domowego jest tak istotna?

Kalibracja kina domowego to nic innego, jak prawidłowe rozmieszczenie i ustawienie głośników. Trzeba bowiem pamiętać, że nie wystarczy jedynie zakupić zaawansowane kino domowe, by cieszyć się idealnym, nieskazitelnym dźwiękiem. Każdy zestaw wymaga właściwej kalibracji. Tutaj nie ma też jednej uniwersalnej recepty. Wszystko zależy od wielkości i kształtu pomieszczeniu, w którym ma pracować kino. Jeżeli chcesz cieszyć się pięknym dźwiękiem i w pełni wykorzystać ogromny potencjał kina domowego, musisz go odpowiednio ustawić.

W jaki sposób skalibrować kino domowe?

kino domowe
www.unsplash.com

Zacznij od zakupu sprzętu. Nie musisz kupować całego zestawu, jeżeli posiadasz dobre dwie kolumny. W takim przypadku wystarczy, ze zakupisz dobry głośnik centralny i parę tylnych głośników. Zdecydowanie najlepsze efekty uzyskasz, gdy wszystkie elementy składowe zestawu będą  od tego samego producenta i w tej samej serii. Wybierając kolumny, zwracaj uwagę na ich efektywność, ale także na materiał, z którego wykonana została membrana i na wielkość wykorzystanych przetworników. Nowe kolumny muszą być dopasowane do tych, które już posiadasz. Jeśli nie dopasujesz elementów składowych zestawu do siebie, kalibracja z pewnością nie przyniesie zadowalających efektów.

Pierwszym krokiem właściwej kalibracji kina domowego jest umiejętne ustawienie ich w pomieszczeniu. Pamiętaj o zachowaniu symetrycznego rozmieszczenia. W miejscu, w którym będą spotykać się fale dźwiękowe z wszystkich głośników powinna znaleźć się kanapa. Jeśli zestaw zawiera dwa głośniki, kanapa powinna znaleźć się na przekątnej obu z nich. Głośniki dobrze jest zawiesić na ścianie, na przeciwległych rogach. Ogromne znaczenie ma głośnik centralny. Powinien on znajdować się na wprost słuchacza, pomiędzy dwoma przednimi głośnikami. Elementem, który nadaje mocy odtwarzanym dźwiękom jest subwoofer. Należy ustawić go w okolicach centralnego głośnika, dzięki czemu unikniesz dudnienia i przydźwięków. Pozostałe głośniki umieść po bokach pomieszczenia, blisko tylnej ściany. Na tylnej ścianie zawieś lub postaw jeden tylny głośnik bądź dwa głośniki boczne.

Oprócz samego miejsca rozmieszczenia głośników, duże znaczenie ma także ich odległość od ścian. Nigdy nie ustawiaj głośnika tuż obok ściany. Zachowaj przynajmniej 0,5 m odległości. Najlepsze efekty przestrzenności dźwięku uzyskasz, gdy w pomieszczeniu będzie dużo wolnej przestrzeni, a żadne meble nie będą stały na drodze fal dźwiękowych.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Jeżeli zależy Ci na pełnej przestrzenności dźwięku, każdy głośnik podłącz do osobnego kanału. Najlepiej podłączać głośniki zgodnie z dołączoną instrukcją. Pamiętaj, że nie w każdym pomieszczeniu akustyka jest na tyle dobra, że dźwięk będzie idealny. Bez względu na to, czy wybierzesz kino domowe czy soundbar, może się okazać, że pomieszczenie jest np. zbyt małe lub zbyt mało jest w nim wolnej przestrzeni. Istnieją programy, które automatycznie dostrajają częstotliwości odtwarzanego dźwięku do pomieszczenia, by umożliwić uzyskanie jak najlepszych efektów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here