Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z szybkości i dynamiki rozwoju branży elektronicznej. Telewizor, który kupiliśmy w 2021 roku, za rok będzie już przeżytkiem, a jego miejsce zajmie kolejny, bardziej zaawansowany model. Z tego powodu, wielu z nas nie widzi sensu w kupowaniu drogich sprzętów, które i tak za chwilę będą już po prostu stare. Wiele osób zastanawia się, czy kupowanie telewizora używanego ma sens, czy warto w ogóle brać taką możliwość pod uwagę. Zastanówmy się, o czym trzeba pamiętać i na co zwrócić uwagę przy takim zakupie.
Spis Treści
Czy w ogóle warto kupić telewizor używany?
Tym, co sprawia, że w ogóle zaczynamy zastanawiać się nad zakupem używanego telewizora jest o wiele niższa cena. W sklepie za około 2000zł można znaleźć naprawdę dobry model o przekątnej nawet 55-cali i z systemem smart. Jeśli jednak zdecydujesz się na telewizor używany, możesz liczyć na cenę nawet o kilkadziesiąt procent niższą, co z pewnością jest zachęcające. Jeśli kupujesz telewizor używany od prywatnej osoby, być może nawet uda Ci się znaleźć prawdziwą perełkę za połowę sklepowej ceny. Pod tym względem z pewnością telewizor używany jest całkiem godną uwagi możliwością.
Na co zwrócić uwagę?
Kupując telewizor używany, należy zachować rozwagę i rozsądek. Przede wszystkim, należy wybierać takie ogłoszenia, które możemy osobiście sprawdzić. Nie najlepszym pomysłem jest zakup używanego telewizora, którego nie możemy osobiście wytestować. Z tego względu zdecydowanie lepiej jest wybierać ogłoszenia lokalne, których jest całe mnóstwo w serwisach ogłoszeniowych. Trzeba pamiętać, że właściciel z jakichś względów ten telewizor sprzedaje. Być może po prostu kupił sobie większy, ale zdarza się również, że sprzedawany produkt jest niesprawny, o czym może nie wspomnieć w ogłoszeniu.
Pierwszą rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę jest opakowanie. Oczywiście, przy zakupie telewizora 65-cali czy jeszcze większego, istnieje spore prawdopodobieństwo, że właściciel zwyczajnie nie miał miejsca na przechowywanie oryginalnego pudełka tak obszernych rozmiarów. Jeżeli jednak pod uwagę bierzemy telewizor 40-cali czy 50-cali, warto dopilnować, by został zapakowany w oryginalne pudełko. Zazwyczaj w takim opakowaniu znajdziesz instrukcję obsługi czy elementy zabezpieczenia do transportu.
Nie kupuj telewizora, w którym brakuje osprzętu, np. pilota. Może się okazać, że standardowy pilot nie będzie działał z danym modelem telewizora, a dokupienie seryjnego będzie bardzo kosztowne. Pamiętaj o tym, że standardem jest 2-letnia gwarancja. Wiele osób decyduje się również na jej przedłużenie na okres nawet 5 lat. Szukając używanego telewizora warto wybierać takie modele, które są objęte gwarancją i w razie jakiejkolwiek usterki, zostaną zwyczajnie naprawione.
Co z jakością obrazu i dźwięku?
To oczywiście zdecydowanie najważniejszy aspekt zakupu telewizora, który powinien mieć największe znaczenie. Pamiętaj o tym, że jakiekolwiek niedoskonałości na matrycy wymagają bardzo kosztownej naprawy bądź nawet wymiany elementu. Nie kupuj telewizorów, w których zauważysz przepalone piksele bądź w których matryca jest pęknięta. Uważaj na egzemplarze, w których który nie wyświetlają się prawidłowo. W takim przypadku winna jest również matryca, która jest bardzo kosztowna zarówno w naprawie, jak w wymianie.
Oprócz obrazu, zwróć baczną uwagę na dźwięk. Powinien być głośny i czysty. Wszelkie trzaski i niedoskonałości w tym zakresie powinny nakłonić Cię do rezygnacji z zakupu.
Czy warto podjąć ryzyko?
Zakup używanego telewizora jest oszczędnością, ale także pewnego rodzaju ryzykiem. Idealną sytuacją jest taka, w której kupujesz używany telewizor od zaufanej osoby i masz pewność, że osoba ta sprzedaje telewizor w pełni sprawny i kompletny. Takie sytuacje nie zdarzają się jednak zbyt często, dlatego pamiętaj, by używane modele zawsze kupować z głową i rozwagą, po dokładnym sprawdzeniu każdego, nawet najmniejszego detalu.