telewizor smart, smart tv
www.pixabay.com

https://www.telewizory.pl/jaki-soundbar-kupic/Niemal każdy sprzedawany obecnie telewizor to telewizor smart. Wszyscy o tym wiemy, bo słyszymy ten termin w mediach każdego dnia. Czy wiemy jednak, co dokładnie oznacza? Co właściwie daje nam technologia Smart i czy rzeczywiście ma aż tak duże znaczenie?

Mądry telewizor

Smart z angielskiego oznacza „mądry, bystry”. Czy to oznacza, że nasz telewizor jest mądrzejszy od tych telewizorów kupowanych jeszcze kilka, kilkanaście lat temu, gdy o technologii smart nikt jeszcze nie słyszał? W pewnym sensie tak. Telewizor smart to takie urządzenie, które potrafi łączyć się z innymi urządzeniami w domu. Dzięki takiej możliwości, telewizor, który do tej pory służył nam głównie jako sprzęt do oglądania nadawanych w mediach materiałów, dzisiaj staje się odtwarzaczem, urządzeniem wyposażonym w połączenie z Internetem, umożliwiające instalację różnych aplikacji czy korzystanie z mediów społecznościowych. Do telewizora smart możemy podłączyć smartfon, łącząc się z nim za pośrednictwem sieci bezprzewodowej Wi-Fi czy technologii Bluetooth.

telewizor smart, smart tv
www.pixabay.com

Zalety telewizora smart

Telewizor smart posiada wiele zalet, których nie znajdziemy w starszych telewizorach bez tej technologii. Przede wszystkim, telewizor smart umożliwia korzystanie z wielu aplikacji, zwłaszcza tych oferujących filmy czy seriale. Wszelkie serwisy typu VOD, Netflix czy Youtube znacząco rozszerzają możliwości zastosowania telewizora. Nie musisz już czekać, aż Twój ulubiony serial będzie emitowany w TV. Możesz obejrzeć go na żądanie w jednym z wielu serwisów. Ponadto, na ekranie telewizora wygodniej jest korzystać z wielu aplikacji czy z mediów społecznościowych. Szczególnie, gdy mamy do czynienia z telewizorem 65 cali czy nawet większym. Za pośrednictwem tv możemy słuchać muzyki, a jest to szczególnie efektywne, gdy do telewizora dokupimy potężny soundbar, dający krystalicznie czysty dźwięk.

Kolejną zaletą telewizorów smart jest możliwość sterowania nimi za pośrednictwem smartfona zamiast pilota. To bardzo wygodne rozwiązanie, które z pewnością docenisz.

Systemy operacyjne w telewizorach smart

Telewizory smart działają w oparciu o systemy operacyjne. Najczęściej spotykane są trzy systemy, które omówimy poniżej.

Zdecydowanie najpopularniejszy jest Android TV. Spotykamy się z nim w telewizorach marki Sony czy Philips. Android daje ogromne możliwości korzystania z wielu aplikacji, a poza tym obsługa tego systemu jest dla nas prostsza z racji przyzwyczajenia- większość z nas zna Androida ze swoich smartfonów.

Kolejnym systemem operacyjnym stosowanym w telewizorach smart jest Tizen TV. Ten system spotykamy tylko w telewizorach marki Samsung. Jego główną zaletą jest ogrom możliwych do zainstalowania aplikacji, które rozszerzają możliwości użytkowania telewizora.

Trzecim co do częstości występowania systemem operacyjnym telewizorów smart jest WebOS TV. Ten system z kolei spotykamy w telewizorach marki LG. Użytkownicy często polecają go ze względu na wyjątkową szybkość i płynność działania oraz prostą obsługę. Minusem tego systemu jest jednak mniejsza ilość dostępnych aplikacji w porównaniu z dwoma poprzednimi systemami.

telewizor smart, smart tv
www.pixabay.com

Ile kosztuje telewizor smart?

Jak już wspominaliśmy, niemal każdy telewizor w 2021 roku będzie telewizorem smart. Ceny tych sprzętów nie są wygórowane. Najtańsze modele telewizorów 32-calowych kosztują w granicach kilkuset złotych. Telewizory 50- czy 65-calowebędą kosztowały już więcej, ale koszt nie powinien przekroczyć 2000 zł. Oczywiście, dostępne są modele nawet za kilkanaście tysięcy złotych, na które jednak nie każdy z nas może sobie pozwolić.

Czy warto zainwestować w telewizor smart?

Odpowiedź jest łatwa. Właściwie zupełnie nie warto kupować  w 2021 roku telewizora, który nie posiadałby technologii smart. Mamy dzisiaj tak wiele możliwości wykorzystania sprzętu, że połączenie z innymi urządzeniami jest już zupełnym standardem. Za zakupem przemawia także niezbyt wygórowana cena, jaką trzeba dzisiaj zapłacić za telewizor smart. To zdecydowanie dobry wybór.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here