Telewizory smart to dzisiaj właściwie standard. Trudno znaleźć nowy telewizor, który nie dawałby możliwości korzystania z aplikacji. Wiele osób zastanawia się, czy smart TV i Android TV to dwa równoznaczne pojęcia. Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Spis Treści
Smart TV- czym jest?
Telewizory smart to urządzenia inteligentne, których funkcją jest nie tylko odtwarzanie dźwięków i obrazów, ale także możliwość korzystania z wielu dodatkowych udogodnień. Wiele osób błędnie twierdzi, że skoro telewizor jest smart, oznacza to, że jakość wyświetlanego obrazu będzie lepsza. W rzeczywistości jednak sama technologia smart nie ma wpływu na jakość obrazu, a jedynie na funkcjonalność sprzętu. Co prawda, telewizory smart posiadają wyjątkowo szybki procesor, który umożliwia wygodne korzystanie z wbudowanych aplikacji. Posiadają także wbudowaną wewnętrzną pamięć oraz moduły komunikacji bezprzewodowej i wgrany system operacyjny. Za jakość obrazu odpowiada jednak przede wszystkim przekątna ekranu, rozdzielczość oraz technologia wykonania matrycy, a nie samo zastosowanie inteligencji smart.
Czym jest Android TV?
Android TV łączy się z pojęciem smart TV, jednak nie są to synonimy. Każdy telewizor smart posiada wbudowany system operacyjny, a jednym z możliwych systemów jest właśnie Android TV. To nie jedyna możliwość, gdyż niektóre telewizory działają w oparciu o inne systemy, np. WebOS. Android V jest więc sprzętem z wbudowanym systemem Android. Oznacza to, że każdy Android TV to smart tv¸a ale nie każdy smart TV to Android TV.
Czy Android TV to najlepszy wybór?
Rudno na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. System operacyjny odpowiada za multimedialne możliwości telewizora smart. Od systemu zależy, jakie aplikacje mogą być używane. Wielu producentów ma swoje listy obsługiwanych aplikacji, dlatego już na etapie wyboru telewizora warto sprawdzić jego techniczne możliwości. Ważne jest, by spełniały one wymagania i oczekiwania domowników, którzy będą z telewizora korzystać.
Jakie jeszcze zalety daje smart TV?
Telewizory smart dają cały szereg dodatkowych możliwości. Najczęściej używaną jest oczywiście dostęp do serwisów streamingowych, oferujących filmy, seriale czy programy dokumentalne. Co więcej, w wielu przypadkach serwisy te wywołuje się zaledwie jednym przyciskiem na pilocie. Jest to bardzo wygodne i komfortowe rozwiązanie. Oprócz możliwości oglądania filmów, telewizory smart dają szansę na surfowanie po sieci na dużym ekranie- korzystanie z mediów społecznościowych na 65-calowym telewizorze będzie naprawdę wygodne! Możliwe jest także łączenie telewizora ze smartfonem w sposób bezprzewodowy, gdyż każdy telewizor smart umożliwia łączność przez Bluetooth czy przez sieć bezprzewodową Wi-Fi. To pozwala na wygodne słuchanie muzyki czy przeglądanie multimediów na dużym ekranie telewizora. Z pewnością taka możliwość jest godna uwagi, gdyż nadmiar na większość z nas działa deprymująco.
Co zamiast Androida TV?
Telewizor smart zawsze posiada wbudowany system. Choć najczęściej stosowany i najlepiej przez nas znany jest system Android TV, nie jest to jedyna możliwość. Warto przytoczyć przykład systemy WebOS w telewizorach LG czy Tizen OS w telewizorach marki Samsung. Każdy z tych systemów posiada swój szereg możliwości, ale też ograniczeń. Nie wszystkie aplikacje są możliwe do zastosowanie w każdych z tych systemów, dlatego warto przed zakupem upewnić się, na jakim systemie pracuje dany telewizor i jakie daje możliwości. Jeśli chodzi o łatwość obsługi, właściwie każdy z modeli jest bardzo intuicyjny, większość z nas jednak za najprostszy wskazuje Android TV. Z całą pewnością ma to swoje powody w tym, że większość z nas zna ten system, gdyż posiada go w smartfonie, stąd łatwość w obsłudze i biegłość w instalacji aplikacji i rozszerzeń.