smart tv
www.unsplash.com

Przeglądając oferty sklepów z elektroniką, z pewnością natknąłeś się nieraz na tajemniczo brzmiącą nazwę OLED. Tym, co rzuca się w oczy od razu jest wyższa cena od ceny telewizorów LED. Czym różnią się te dwie technologie i czy OLED jest naprawdę warty swojej ceny? Co lepiej wybrać?

Telewizory LED- czym się charakteryzują?

Telewizory LCD, które jeszcze od niedawna były najbardziej popularne, posiadają ciekłokrystaliczny wyświetlacz, który działa na zasadzie blokowania i przepuszczania światła. To, co widzisz na takim wyświetlaczu jest kolorami i poziomami jasności tworzonymi przez ciekłe kryształy i zastosowane filtry. Cechą charakterystyczną ekranów LED jest jednak fakt, że nie wytwarzają one światła, dlatego konieczne jest zastosowanie podświetlenia. Telewizory LED posiadają diodę elektroluminescencyjną, której rola jest podświetlenie obrazu. Diody umiejscowione są za ekranem. Zastanawiasz się pewnie, jaki związek mają ze sobą telewizory LCD i LED? Bardzo duży, gdyż zasada ich działania jest właściwie taka sama, a nazwy nierzadko są stosowane zamiennie, nie do końca poprawnie. Główną różnicą jest fakt, że w telewizorach LCD za podświetlenie odpowiadają lampy CCFL, a w przypadku telewizorów LED- diody. Urządzenia w technologii LED dają wyższą jakość obrazu i zdecydowanie lepsze odwzorowanie kolorów. Co więcej, odbiorniki LED są bardziej energooszczędne.

kino domowe
www.unsplash.com

Zdecydowanie najlepsze efekty daje podświetlenie strefowe, dzięki któremu uzyskuje się najwyższy kontrast i największą głębię czerni.

A może QLED?

Na sklepowych półkach coraz częściej pojawiają się telewizory QLED. Technologia ta stosowana jest w telewizorach marki Samsung i obecnie święci prawdziwe triumfy. Ogólna zasada działania ekranów QLED jest taka sama, jak zasada działania ekranów LED. Różnicą jest jednak wykorzystanie tzw. quantum dots, czyli kropek kwantowych, które są rozmieszczone pomiędzy podświetleniem, a barwnymi filtrami. Ich zadaniem jest modyfikacja światła padającego na filtry, dzięki czemu uzyskuje się o wiele lepszej jakości obraz, żywsze kolory i większy kontrast. Obraz wyświetlany na takim ekranie jest jaśniejszy, a paleta barw jest zdecydowanie szersza niż w przypadku telewizorów LED.

OLED- czym się cechuje?

OLED jest kolejną możliwością, jaką otrzymujesz, kupując telewizor w 2021 roku. Telewizory OLED nie posiadają dodatkowego podświetlenia, bo ich matryca składa się z samoświecących pikseli. Każdy jeden piksel świeci się i gaśnie samoistnie. Dzięki temu obraz jest perfekcyjny, podobnie, jak głębia czerni. Najwyższy możliwy kontrast zapewnia niepowtarzalne doznania w trakcie filmowych seansów.

smart tv
www.unsplash.com

LED czy QLED?

To, jaką technologię wybierzesz jest zależne przede wszystkim od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Warto wiedzieć, że jeśli Twój salon jest mocno nasłoneczniony, lepsze efekty da technologia QLED, gdyż obraz będzie jaśniejszy i lepiej widoczny. Jeżeli uwielbiasz oglądać filmy czy seriale, najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie telewizor OLED. Odczujesz różnicę szczególnie oglądając TV w ciemnym pokoju. Podobnie, jeżeli lubisz spędzać czas na rozgrywkach na konsoli. Bardzo krótki czas reakcji matrycy sprawia, że technologia OLED będzie najlepsza. Jeżeli jednak najczęściej oglądasz po prostu telewizję, z powodzeniem możesz wybrać telewizor LED, gdyż większość programów nadaje w jakości, z którą ten telewizor doskonale sobie poradzi.

Czy technologia ma znaczenie?

Oczywiście, że ma! Nie ma się jednak co oszukiwać- większość z nas zwraca baczną uwagę na jakość wyświetlanego obrazu, ale także na cenę. Najtańsze spośród prezentowanych są telewizory LED. Za telewizor OLED trzeba zapłacić sporo więcej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here