Jaki telewizor 40-cali kupić?
www.pixabay.com

Telewizor w 2021 roku jest już stałym elementem wyposażenia każdego domu. Trudno byłoby znaleźć kogoś, kto go nie posiada. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak dobrać rozmiar telewizora do pomieszczenia? Czy istnieją jakieś zasady, czy może jest w tej kwestii pełna dowolność? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Jakie znaczenie ma wielkość telewizora?

Wielkość, a konkretniej przekątna matrycy telewizora, ma ogromne znaczenie. Nie jest tajemnicą, że im większy jest ekran, tym lepsze są doznania płynące z jego oglądania. Zdecydowanie większe wrażenie zrobi na nas obraz z ekranu o przekątnej 65-cali czy 70-cali, a zupełnie inaczej zaprezentuje się film na ekranie o przekątnej 32-cale. Im większy jest ekran, tym więcej niedoskonałości możemy na nim dostrzec. To dlatego od dużego telewizora oczekuje się najwyższych parametrów technicznych.

Jak dobrać rozmiar telewizora do pomieszczenia?
www.pixabay.com

Czy zawsze warto wybierać duży telewizor?

Dla niektórych zaskoczeniem może być fakt, że duży telewizor nie w każdej sytuacji będzie dobrym wyborem. Jeżeli posiadasz duży, przestronny salon, telewizor o przekątnej 65-cali, a nawet większy będzie idealny. Jeżeli jednak pomieszczenie jest niewielkie, a co za tym idzie, niewielka jest także odległość od telewizora do sofy, zbyt duży ekran będzie powodował dyskomfort i spore zmęczenie oczu. Poza tym, nieproporcjonalny ekran do pomieszczenia będzie wyglądał co najmniej śmiesznie, jak zupełnie przypadkowo umieszczone we wnętrzu urządzenie. Dobrze dobrana wielkość telewizora do wnętrza pozwala zadbać o higienę jego użytkowania, zarówno, jeżeli chodzi o wzrok, jak i o postawę ciała podczas oglądania.

Zasady dobierania telewizora do wnętrza

Choć wiele zależy od osobistych preferencji czy zasobności portfela, istnieje kilka zasad, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze telewizora. Przede wszystkim, im większa jest rozdzielczość sprzętu, tym większa powinna być jego odległość od odbiorcy. Jeżeli telewizor ma rozdzielczość HD, jego przekątną mnożymy x3. Uzyskany wynik to idealna odległość odbiorcy od telewizora. Jeżeli ją zachowasz, oglądanie telewizora będzie w pełni komfortowe i wygodne.

Kolejna zasada doboru telewizora do pomieszczenia mówi o tym, że odległość sofy od telewizora jest prawidłowa, gdy na ekranie nie widzisz pojedynczych pikseli. Jeżeli podczas oglądania filmu, na ekranie dostrzegasz wyraźne pojedyncze piksele, oznacza to, że odległość jest zbyt mała. Telewizor o przekątnej 32-cale powinien znaleźć się minimum 1,25 m, a maksimum 2,45m od odbiorcy. Im większa przekątna, tym ta odległość będzie większa. Dla przykładu, w przypadku telewizora 65-cali odległość minimalna wynosi aż 2,5m, a w przypadku telewizora 80-cali musisz liczyć się z minimum 3-metrową odległością telewizora od sofy. Jeżeli uświadomisz sobie te odległości, łatwiej zrozumiesz, dlaczego duży telewizor nie sprawdzi się w małym salonie.

Jak dobrać rozmiar telewizora do pomieszczenia?
fot.pixabay.com

Jaki telewizor wybrać i jak dobrać rozmiar telewizora do pomieszczenia?

Decydując się na nowy telewizor w 2021 roku często stawiamy w jak największe modele. Tak naprawdę jednak to wcale nie wielkość ekranu jest najważniejsza. Wybierajmy zaawansowane technicznie telewizory smart, które dają wiele możliwości, a jeżeli chodzi o wielkość, zachowajmy zdrowy rozsądek. Ogólnie, jeżeli mowa o mniejszym salonie czy kuchni, odpowiednie będą małe telewizory o przekątnej 28 do 35 cali. Jeżeli szukasz telewizora do większego pomieszczenia, celuj w urządzenia o przekątnej 55-75 cali. Jeżeli natomiast Twój salon jest gdzieś pośrodku, wybieraj telewizory o przekątnej 55-cali.

O czym jeszcze pamiętać?

Oprócz wielkości telewizora, bardzo duże znaczenie ma miejsce, w jakim zostanie zamontowany. Umieść telewizor na wysokości swoich oczu w pozycji siedzącej, co jest zdecydowanie najwygodniejsze. Nigdy nie ustawiaj telewizora na wprost okna, bo odbijające się światło nie pozwoli Ci na komfortowe użytkowanie sprzętu. Weź pod uwagę także możliwość zawieszenia telewizora na ścianie, co pozwoli na sporą oszczędność miejsca. Wystarczy jedynie zakupić odpowiedni uchwyt, by telewizor stabilnie zawisł na ścianie bez zabierania cennej przestrzeni pokoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here