telewizor smart, smart tv
www.pixabay.com

Rynek telewizorów rozrasta się w niesamowitym tempie. Powstają coraz to nowsze rozwiązania, nowe i tajemniczo brzmiące nazwy, które nawet tak do końca nie wiemy, co oznaczają. Jednym z takich terminów jest ciągle przewijający się termin 4K. Co on oznacza i czy warto inwestować w telewizory 4K?

4K- czyli co?

Skrót 4K oznacza liczbę poziomych pikseli, z których zbudowany jest obraz. W przypadku rozdzielczości 4K liczba ta wynosi w przybliżeniu 4000 pikseli- 3840×2160. Im więcej jest pikseli, tym bardziej szczegółowy jest obraz. Najpopularniejsza jest rozdzielczość 4K UHD, jednak jeszcze więcej pikseli znajdziemy w rozdzielczości 4K CDI- 4096×2160.

smart tv
www.unsplash.com

Zalety 4K

Największą zaletą telewizorów 4K jest oczywiście ich rozdzielczość. Trzeba jednak pamiętać, że aby wykorzystać potencjał w pełni, należałoby odtwarzać materiały stworzone właśnie pod 4K, a tych wciąż jest niewiele. Niektóre telewizory posiadają specjalną funkcję upscallingu, czyli ulepszenia obrazu, który nie jest przystosowany pod 4K. Pozwala to na lepsze efekty wizualne. Fakt, że rozdzielczość jest zwiększona, wpływa także na przyspieszenie wyświetlania obrazu. W przypadku telewizorów 4K obrazy wyświetlają się z prędkością 24-120 klatek na sekundę. Wśród zalet telewizorów 4K należy wyróżnić także fakt, że telewizory te to zwykle telewizory smart, które dają mnóstwo możliwości korzystania z serwisów streamingowych czy z aplikacji.

4K- o czym pamiętać przy wyborze?

Decydując się na telewizor 4K, należałoby wziąć pod uwagę fakt, że aby efekty były naprawdę zadowalające, telewizor musi być z co najmniej średniej półki. Nie kupuj telewizora 4K o najniższej cenie, bo łatwo ulegniesz rozczarowaniu. O ile statyczne sceny mogą zachwycić, o tyle w przypadku wyświetlania obrazu ruchomego i dynamicznego, z łatwością dostrzeżesz opóźnienia i wszelkie niedoskonałości. Tak duża liczba wyświetlanych pikseli sprawia, że obraz musi być naprawdę dobrej jakości, by efekt nas zadowalał.

Czy warto kupić telewizor 4K?

Coraz więcej nowych produkcji powstaje właśnie z myślą o 4K, dlatego jest to standard, poniżej którego nie warto już schodzić. Oczywiście, wyjątkiem są tu małe telewizory używane w kuchni czy w sypialni, jednak w przypadku dużych telewizorów smart o rozdzielczości 65-cali czy nawet większych, 4K jest już standardem. Co więcej, telewizory 4K są tańsze z miesiąca na miesiąc.

Czy 4K zawsze da lepszy efekt od Full HD?

Wiele osób twierdzi, że zakup telewizora 4K nie ma sensu, bo wciąż zbyt mało jest produkcji tworzonych w tym standardzie. Jest w tym nieco prawdy, ale warto pamiętać, że ten sam materiał odtworzony w rozdzielczości 4K i Full KD zawsze da lepszy efekt w pierwszym przypadku. Telewizory 4K same skalują obraz do możliwie najwyższej jakości, dzięki czemu zawsze jest on polepszony o nawet 60%. Jasne, pełnię możliwości 4K wykorzystamy dopiero w produkcjach tworzonych pod tę rozdzielczość, ale nawet w innych materiałach zobaczymy łatwo dostrzegalną różnicę.

jak połączyć telewizor ze smartfonem
www.pixabay.com

Gdzie oglądać filmy 4K?

Najlepsze produkcje znajdziesz oczywiście w serwisie Netflix. Coraz więcej materiałów pojawia się także w serwisie YouTube. Coraz większa liczba dostawców telewizji oferuje kanały nadające właśnie w tej rozdzielczości. Prym jedna wciąż wiedzie Netflix ze swoimi kinowymi produkcjami i stale powiększającą się bazą filmów i seriali. Wszystko wskazuje na to, że produkcji w rozdzielczości 4K z roku na rok będzie powstawać coraz więcej, dlatego inwestycja w taki telewizor jest zdecydowanie dobrą inwestycją i krokiem naprzód.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here