telewizor 32-cale
www.unsplash.com

Coraz więcej osób decyduje się na montaż telewizora na ścianie w zamian za jego postawienie np. na szafce RTV. Głównym powodem takiej decyzji jest oszczędność miejsca, a także fakt, że tak wyeksponowany telewizor wygląda nowocześnie i stylowo. Aby sprzęt mógł zostać zamontowany na ścianie, konieczny jest zakup dobrego uchwytu. Jaki uchwyt wybrać?

Co jest najważniejsze przy wyborze uchwytu do telewizora?

Przede wszystkim, pamiętaj o tym, że nie istnieje coś takiego, jak uchwyt uniwersalny, pasujący do każdego telewizora. Musisz zastanowić się przede wszystkim nad tym, jaką funkcję będzie spełniał wieszak. Inny będzie pasował do telewizora o przekątnej 32-cale, a zupełnie inny do telewizora 65-cali. Uchwyt musi być po prostu dopasowany do sprzętu. To właśnie ten prosty element odpowiada za bezpieczeństwo zawieszonego na ścianie telewizora.

Jaki telewizor 40-cali kupić?
fot.pixabay.com

O czym pamiętać?

Zanim zdecydujesz się na zakup jakiegokolwiek uchwytu, zastanów się dobrze, w jakim miejscu masz zamiar zamontować telewizor. Sprawa jest dość prosta, kiedy posiadasz duży salon i masz możliwość ustawienia sofy w wygodnej odległości od ekranu. Kiedy jednak salon jest niewielki i już urządzony, zadanie jest nieco trudniejsze. Oprócz kwestii zagospodarowania przestrzeni, przy zakupie uchwytu warto wziąć pod uwagę także kwestię estetyki. W zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać, uchwyt może idealnie wyeksponować sprzęt, co jest szczególnie chętnie wykorzystywane przy telewizorach o dużych przekątnych. Jeśli szukasz uchwytu do telewizora 65-cali czy nawet większego, postaw na solidny uchwyt, który posiada niewidoczne dla oka mocowania, W ten sposób nie tylko zapewnisz sprzętowi bezpieczeństwo, ale także zadbasz o aspekt estetyczny.

Ukryj okablowanie

Elementem, który zdecydowanie zaburza estetyczny wygląd powieszonego na ścianie telewizora jest pajęczyna kabli. Szczególnie dotkliwy jest to problem, jeżeli do telewizora dołączasz soundbar czy kino domowe. Najlepszym pomysłem jest zastosowanie tuneli ściennych czy listw maskujących. Staraj się tak mocować okablowanie, by znalazło się ono za odbiornikiem, niewidoczne dla oczu.

na jakiej wysokości powiesić telewizor
fot.pixabay.com

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Najważniejsze jest bezpieczeństwo, a za nie odpowiada solidna konstrukcja uchwytu. Zwróć szczególną uwagę na dopasowanie uchwytu do telewizora zwłaszcza wtedy, gdy w pokoju przebywają dzieci. Telewizor, który nie będzie stabilnie i pewnie zamocowany do uchwytu będzie stanowił ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa maluchów. Poza tym, zwróć uwagę na to, czy ściana, na której ma zawisnąć telewizor jest naprawdę na tyle solidna. O ile w przypadku małych telewizorów o przekątnej 32-cale nie ma właściwie problemu, gdyż ich waga jest niewielka, o tyle już w przypadku telewizora 55-cali czy 65-cali waga sprzętu jest o wiele większa. Jeśli ściana jest solidna i trwała, spokojnie wytrzyma każdy typ uchwytu. Największym zagrożeniem są ścianki działowe i kartonowo-gipsowe. Wymagają one zazwyczaj zastosowania statycznych uchwytów w zamian za praktyczne uchwyty obrotowe. Pamiętaj o doborze odpowiednich materiałów montażowych, zwłaszcza śrub czy wkrętów o wysokiej jakości i trwałości.

Gdzie zawiesić telewizor?

Wybór uchwytu do telewizora jest zadaniem dość trudnym, ale wcale nie łatwiejszy jest wybór odpowiedniego miejsca do jego zamontowania. Pamiętaj o tym, by zaplanować powieszenie telewizora na odpowiedniej wysokości, by oglądanie było komfortowe i wygodne. Poza tym, zwróć uwagę również na odległość odbiornika od sofy.

Jeżeli posiadasz niewielki telewizor, do jego montażu nie potrzebujesz zbyt wielu narzędzi. Jeśli masz jednak telewizor LCD lub OLED o sporej przekątnej, musisz wybrać solidniejszy uchwyt, którego montaż wymaga zwykle współpracy dwóch osób. Zazwyczaj w komplecie z uchwytem znajduje się cały potrzebny osprzęt, a więc śruby czy wkręty, a także gotowy szablon do wiercenia otworów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here