antena
www.unsplash.com

Aby móc korzystać z naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T bez korzystania z telewizji kablowej czy satelitarnej, konieczny jest zakup odpowiedniej anteny. Może ona być zarówno zewnętrzna, jak i wewnętrzna, czyli pokojowa. Jak wybrać odpowiednią antenę pokojową?

Kiedy antena pokojowa jest dobrym pomysłem?

Nie ulega wątpliwości, że najlepsze efekty osiągniemy poprzez instalację anteny zewnętrznej. Fale z pasma UHF na zewnątrz nie są tłumione ściany domu, więc sygnał jest silniejszy. Niektórzy jednak z wielu przyczyn nie mogą lub nie chcą montować anteny na zewnątrz. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest antena pokojowa. Zapewnia ona dobry odbiór sygnały, jednak musi być właściwie dobrana i skonfigurowana w odpowiedni sposób.

antena
www.unsplash.com

Zasady korzystania z anteny pokojowej

Niestety, nie wszyscy mogą korzystać z anteny w wersji pokojowej. Aby dawała ona stabilny obraz, konieczna jest bliska odległość od nadajnika. Wyjątkiem jest tutaj sytuacja, w której dana osoba mieszka w znacznej odległości od nadajnika, ale na dużej wysokości, np. na wysokim piętrze. Jeżeli okna pokoju, w którym ma być zamontowana antena wychodzą w kierunku nadajnika, jest duża szansa na uzyskanie dobrych efektów. Jeśli jednak sygnał wciąż jest słaby, najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie anteny na zewnątrz.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie anteny pokojowej?

Tak samo, jak przy zakupie telewizora, tak i przy zakupie anteny, musimy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych czynników, które będą miały ogromny wpływ na efekty korzystania z anteny. Przede wszystkim, decydując się na zakup, postaw na antenę, która będzie łatwa w montażu. Powinna być wykonana solidnie, z trwałych tworzyw, które nie mają żadnego wpływu na odbiór sygnału TV. Ponadto, zwróć uwagę na czułość anteny i jej parametry techniczne. Musi spełniać wymagania nowoczesnych telewizorów LCD, LED, OLED czy PLAZMA. Powinna posiadać filtry przeciwzakłóceniowe, a do tego warto, by miała oryginalnie wbudowany wzmacniacz sygnału. W zestawie z anteną powinien być również zasilacz antenowy. Pamiętaj, że nawet najlepsze parametry techniczne sprzętu nie zagwarantują dobrego odbioru, jeśli nasza odległość od nadajnika jest zbyt duża.

Nowy standard DVB-T2 – jaka antena?

Obecnie, sygnał naziemnej telewizji cyfrowej nadawany jest w standardzie DVB-T. Jednak lada moment cyfrowa telewizja naziemne zmieni standard na DBT-T2. Wiele osób już teraz zastanawia się, jaka antena będzie potrzebna do odbioru sygnału w tym standardzie. Na szczęście, większość nowych anten będzie  obsługiwała nowy standard. Jeśli masz zamiar kupić nową antenę, zwróć uwagę na to, czy rzeczywiście obsłuży ona oba standardy. W ten sposób unikniesz konieczności wymiany anteny, gdy standard się zmieni. Wiele anten odbiera dodatkowo sygnał radiowy FM czy sygnał w standardzie DAB/DAB+. Dzięki takim funkcjom za pomocą telewizora możesz również posłuchać radia, co jest ciekawą możliwością.

antena
www.unsplash.com

Dobra antena, czyli jaka?

Dobra antena pokojowa pozwoli na odbiór wszystkich multipleksów, a więc pakietu całych 30 darmowych kanałów. Już podczas zakupu anteny upewnij się, że obsługuje ona wszystkie dostępne multipleksy. Zwróć uwagę na to, czy urządzenie jest aktywne, czy pasywne. Antena aktywna posiada wbudowany wzmacniacz, który wzmacnia sygnał, natomiast antena pasywna wzmacniacza nie posiada. Wzmacniacz jest potrzeby, jeżeli sygnał z nadajnika jest słaby, ale stabilny. Jeżeli jednak sygnał jest bardzo słaby lub nie ma go wcale, wzmacnianie nic nie pomoże. Sytuacją, w której zalecane jest stosowanie wzmacniacza jest podłączenie więcej niż jednego odbiornika do jednej anteny, co wpływa na rozgałęzienie i osłabienie sygnału.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here