Jak dobrać rozmiar telewizora do pomieszczenia?
www.pixabay.com

Nie ma chyba większego paradoksu niż ogromny kilkudziesięcio-calowy telewizor umieszczony w  centralnej części salonu, pokryty grubą warstwą zalegającego kurzu. Czasem wynika on z naszego lenistwa, ale czasem także z niewiedzy, w jaki sposób bezpiecznie wyczyścić ekran telewizora. Postaramy się pomóc!

Kurz na ekranie- w czym nam przeszkadza?

Pomijając już nawet aspekt estetyczny i higieniczny, kurz na matrycy telewizora jest sporym problemem. Przede wszystkim, zaburza obraz, powodując jego rozmazywanie się i pogorszenie jakości w widoczny sposób. Najgorsze jest jednak to, że nasz wzrok bardzo szybko się do tego przyzwyczaja. Jaki więc sens jest w kupowaniu telewizora 65-cali, zajmującego pół ściany i dającego wbijający w fotel obraz, jeśli ekran pokryty zostanie warstwą kurzu? Nie ma to sensu. Wystarczy jednak, że wyczyścisz ekran, by zauważyć znaczącą różnicę. Najważniejsze jest jednak, by zrobić to dobrze i w bezpieczny sposób.

smart tv
www.unsplash.com

Jak przygotować telewizor do czyszczenia?

Jeżeli zabrudzenia na powierzchni ekranu są niewielkie, możesz je od razu wyczyścić, bez żadnego przygotowania. Jeżeli jednak zauważysz, ze warstwa kurzu jest naprawdę gruba, zanim zastosujesz jakiekolwiek środki czyszczące, zetrzyj sam kurz za pomocą bardzo delikatnej, miękkiej i suchej ściereczki. Doskonale sprawdza się szmatka z mikrofibry, która nie pozostawia po sobie mikrowłókien na czyszczonej powierzchni. W wielu przypadkach taka ściereczka jest zresztą dołączona do zestawu z telewizorem.

Jeżeli zdecydujesz się na zastosowanie środków czyszczących, pamiętaj, by odpiąć telewizor z sieci i koniecznie poczekać, aż zupełnie ostygnie. To ważne, gdyż czyszczenie włączonego do prądu urządzenia mogłoby być zagrożeniem porażenia prądem.

O czym należy pamiętać?

Pamiętaj, że telewizora nie można czyścić żadnymi płynami do naczyń, środkami do czyszczenia mebli itp. Do czyszczenia telewizora służą specjalne środki w postaci płynów, żelów albo pianek. W składzie takiego środka nie znajdziesz żadnych substancji, które mogłyby być niebezpieczne dla powierzchni matrycy. Środkami takimi jest np. aceton, chlorek metylu, toluen, amoniak, a także alkohol etylowy. Środek do czyszczenia ekranów doskonale nadaje się do czyszczenia kurzu, odcisków palców, ale także innych zabrudzeń, które naturalnie pojawiają się na powierzchni telewizora. Co więcej, zastosowanie takiego środka zapobiegnie osadzaniu się kurzu na powierzchni, więc problem czyszczenia będziesz mieć z głowy przez dłuższy czas.

telewizor 32-cale
www.unsplash.com

Domowe sposoby na czyszczenie telewizora

Jeżeli nie masz pod ręką profesjonalnego środka czyszczące do ekranów, możesz spróbować wykonać go z domowych składników. Doskonale poradzi sobie mieszanka wody z octem. Ważne jest, by proporcja wynosiła 1:1. Jeżeli warstwa kurzu nie jest zbyt duża, być może poradzi sobie płyn do szyb, ale uwaga! W jego składzie nie mogą znaleźć się wymienione wyżej, niebezpieczne składniki. Poza tym, takiego środka używamy w bardzo niewielkich ilościach, dosłownie kilka, kilkanaście kropelek.

Jeżeli masz w domu alkohol izopropylowy, możesz na jego bazie przygotować roztwór w odpowiedniej proporcji. Jest ona łatwa do  zapamiętania. Jeśli alkohol występuje w stężeniu 70 %, rozcieńcz go taką samą ilością wody. Stężenie alkoholu nie może być zbyt duże, bo zniszczy delikatną powłokę ekranu.

Czego nie wolno stosować?

Do czyszczenia telewizora nie używaj ściereczek do kurzu, gąbek do mycia naczyń czy papierowych ręczników. Te materiały nie są wystarczająco delikatne i zwyczajnie powodują zarysowania i poważne uszkodzenia delikatnej powierzchni telewizora. Złym pomysłem są także mokre chusteczki, które mogą zawierać niebezpieczne dla matrycy substancje, a do tego mogą zarysować powierzchnię. Nawet drobne rysy z czasem zaczną zaburzać obraz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here